نرم افزار پرونده الکترونیک

امروزه تمامی پزشکان جهت ایجاد پرونده پزشکی و مشاهده هیستوری بیماران و تصمیم گیری در خصوص پروسیجر درمانی برای بهبود درمان، نیازمند بایگانی اطلاعات بر روی نرم افزارهای پزشکی و درمانی ( EHR و PHR) هستند که تمامی اطلاعات علمی و اسناد پزشکی را ثبت کنند که نرم افزار پرونده الکترونیک با این هدف طراحی و پیاده سازی شده است.

گروه نرم افزاری دانش بنیان پزشکیار باستانی طب، در طراحی نرم افزارهای تخصصی ، پایه و اساس کار خود را بر  Electronic Health Record) EHR) و Personal Health Record) PHR)، نهاده است. EHR در حقیقت پرونده الکترونیک بیمار یا پرونده الکترونیک سلامت مدرکی است که عمدتاً مراقبت‌های دوره‌ای ارائه شده توسط مراکز درمانی، بیمارستان، مراکز جراحی محدود را توصیف می‌کند. همچنین در بیمارستان و سایر مراکز ارائه خدمات درمانی مثل واحدهای تخصصی یا مراکز بهداشتی نیز ایجاد می‌شود. PHR یا پرونده سلامت شخصی، سامانه ای الکترونیکی و نرم افزاری است که عمدتاً توسط مطب و کلینیک ها ارائه می شود و از این طریق افراد می توانند بـه داده هـای سـلامت خود دسترسی داشته، آنها را مدیریت کرده و به اشـتراک بگذارنـد.

EHR ها ممکن است شامل طیف وسیعی از اطلاعات، از جمله جمعیت، سابقه پزشکی، دارو و آلرژی، وضعیت ایمن‌سازی، نتایج آزمایش‌ها، تصاویر رادیولوژی، علائم حیاتی، آمار شخصی مانند سن و وزن، و اطلاعات صورت حساب باشند.

PHR ها ممکن است شامل سیکل ها، پروسیجرها، آنالیز اطلاعات و … درمانی هر شخص باشند که درنرم افزارهای پزشکی خود به صورت تخصصی از آن استفاده نموده ایم.

همچنین نرم افزار پرونده الکترونیک تحت استاندارد جهانی HL7 و الگوهای بین المللی طراحی گردیده است. ضمن گرفتن تاییده و مجوز از معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان محصول دانش بنیان، دارای مجوز و تاییده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش جمهوری اسلامی ایران نیز می باشد.

 

برخی از امکانات تخصصی این نرم افزار، در موارد زیر آورده شده است:

 • جستجو پیشرفته بیمار بر اساس شماره پرونده، نام و نام خانوادگی، کد ملی و یا شماره تلفن
 • ثبت اطلاعات بیمه اصلی و تکمیلی و امکان نوبت دهی بر حسب برنامه پزشک، بخش و ارائه خدمت بر اساس برنامه حضور پزشک
 • امکان گزارش گیری های متنوع در نرم افزار پرونده الکترونیک سلامت
 • امکان ارجاع بیمار به بخش‎های درمانی و مشاهده تمامی مراجعات، دستورات و آزمایشات بیمار برحسب پزشک خدماتدهنده و بخش مورد ارجاع
 • امکان ثبت کلیه اطلاعات بیمار که مورد نیاز پزشکان در تصمیم‎گیری میباشد، که این اطلاعات شامل :

– مشکلات پزشکی( Medical Problems ) : ثبت بیماری هایی مانند دیابت، آسم، فشار خون و غیره با قابلیت شخصی‎سازی لیست بر اساس نیاز و تخصص

– حساسیت‎های بیمار ( Allergies ) : حساسیت به داروهای مشخص با قابلیت شخصی‎سازی لیست حساسیت‏ها بر اساس نیاز و تخصص

– داروهای دائم ( Medications ) : ثبت داروهای مصرفی بیمار جهت جلوگیری از تداخل داروئی

–  داروهای کوتاه مدت ( Prescription) : ثبت دارو با تعداد و دوز مشخص جهت درمان بیماری کنونی با قابلیت چاپ بر روی سرنسخه مورد نظر

–  اعمال جراحی ( Surgeries) : ثبت و مشاهده تمامی اعمال جراحی بیمار

–  مشکلات دندانی ( Dental Problems) : بیماری های دندان، دهان و فک

–  سوابق خانوادگی بیمار: ثبت سوابق خانوادگی جهت تشخیص فاکتورهای ریسک بیمار

– قابلیت مشاهده کلیه علائم حیاتی بیمار همراه با قابلیت رسم گراف و نشان دادن وضعیت بیمار بر روی نمودار رشد و یا نمودارهای ریسک

– قابلیت نمایش تمامی آزمایشات بیمار بر حسب تاریخ، نوع و گزارش گیری و رسم گراف تغییرات

 • امکان ثبت تمامی اطلاعات ویزیت شامل نتایج آزمایشات به صورت دیجیتال به همراه قابلیت جست‎وجو و افزودن ریپورت به صورت اسکن شده جهت سهولت دسترسی
 • امکان دیدن تمامی سوابق درمانی بیمار در یک نگاه و مشاهده سیر درمانی آن
 • امکان ثبت خدمات آزمایشگاهی، عکس‎برداری و لابراتواری و ارجاع بیمار به بخشهای مختلف
 • امکان افزودن طرح درمان ( Treatment plan ) و مشاهده آن در ویزیت‎های بعدی

 

از مزایای نرم افزار پرونده الکترونیک، می توان موارد زیر را در نظر گرفت: 

 

 نرم افزار پرونده الکترونیک سلامت (EHR) که سیستم اطلاعاتی مورد استفاده در مدیریت اسناد پزشکی محسوب می شود، دارایی مزایای متعددی برای مراکز درمانی است که در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

 

مراقبت بهتر از بیمار :  سیستم پرونده الکترونیک سلامت این امکان را به پزشکان میدهد که داده های حیاتی بیمار را به اشتراک بگذارند. هنگامی که همه پزشکان دسترسی به اطلاعات موردنیاز و یکسان دارند، انتظار می رود که کیفیت کلی مراقبت های درمانی بهبود یافته و از خطای احتمالی در تشخیص و درمان پیشگیری شود.

صرفه‌جویی در هزینه ها :  از آن جایی که  نرم افزار پرونده الکترونیک سلامت، سوابق را به صورت الکترونیکی نگهداری می کند، میزان کاغذ بازی، هزینه های مربوطه و فضای نگهداری اسناد کاغذی را  به طور چشمگیری کاهش می‌دهند.

افزایش کارایی : بر خلاف اسناد کاغذی، نرم افزارهای مدیریت اسناد، دسترسی سریع به اطلاعات بیماررا به دنبال دارد. این موضوع موجب کاهش زمان دسترسی، هزینه های دسترسی و تسهیل و ساده سازی فرآیند مدیریت اطلاعات بیمار می شود.

 

درباره بخش های مختلف نرم افزار پرونده الکترونیک پزشکیار باستانی طب

 • ثبت اطلاعات اولیه بیمار
 • ثبت اطلاعات پزشکی، جراحی، بیماری، ژنتیک و نتایج معاینه اولیه
 • امکان ثبت علت مراجعه بیمار، تشخیص پزشک و پلن درمان، برنامه رژیمی
 • امکان ارجاع به آزمایشگاه یا دیگر مراکز درمانی
 • ثبت اطلاعات تخصصی
 • امکان پشتیبان گیری خودکار از اطلاعات نرم افزار
 • امکان پشتیبان گیری خودکار بر روی درایو و هاست
 • دارای امنیت بالا در حفظ اطلاعات

ماژول پیامک یک قابلیت فوق‌العاده برای برقراری تعامل میان شما و مراجعه کنندگان است. با استفاده از ماژول پیامک امکان نوبت دهی از طریق پیامک، مدیریت ارتباط با بیمار، اعلام و یا یادآوری زمان مراجعه، لغو زمان مراجعه بیمار در صورت عوض شدن برنامه پزشک، ارسال و دریافت اطلاعات مالی بیمار و … فراهم می باشد. همزمان با ثبت نوبت دهی، سیستم به صورت اتوماتیک برای بیمار پیام تاریخ، روز و ساعت مراجعه را ارسال می نماید. جهت یادآوری مجدد، سیستم چند روز قبل از زمان مراجعه، یک پیامک مبنی بر یادآوری برای بیمار ارسال می کند تا در صورت عدم مراجعه بیمار (لغو نوبت)، عدد صفر را ارسال نموده و نوبت بیمار حذف شود.

یکی از نقاط قوت این نرم افزار طراحی آن به صورت آنلاین و آفلاین می‌باشد که این امکان را به پزشکان عزیز می‌دهد که در هر زمان و هر مکان (هر جایی از دنیا)  با اتصال به نرم افزار کلیه اطلاعات بیماران را رؤیت نمایند و یا ثبت و تغییر دهند.

از دیگر امکانات بارز این نرم افزار قابلیت ریسپانسیو بودن آن می‌باشد، به این معنی که با کلیه سخت افزارهای روز دنیا همچون تلویزیون، کامپیوتر رومیزی، لپ تاپ، تبلت و موبایل و همچنین با انواع سیستم عامل‌ها سازگار است.

لازم به ذکر است که این نرم افزار در چهار نسخه‌ی مطب، کلینیک، درمانگاهی و بیمارستانی طراحی شده که قابلیت اتصال و ارتباط با یکدیگر را دارند. تمامی نسخه‌های نرم افزار برای انواع فلوشیپ ها طراحی شده‌اند.

خدمات شرکت ایمن گستر باستانی در چیست و تا کجا با شما همراه می باشد

پشتیبانی گروه نرم افزاری پزشکیار باستانی در خصوص نرم افزار مدیریت مطب به چه صورت می باشد؟

 • هزینه پشتیبانی سال اول رایگان می باشد و سالهای بعد ۲۰ درصد ارزش نرم افزار می باشد.
 • ساعت پاسخگویی همه روزه و ۲۴ ساعت می باشد.
 • قابلیت های جدید و درخواست ها به صورت رایگان در سریعترین زمان ممکن انجام می گیرد.
 • نزدیک به ۱۰۰ در صد خدمات به صورت غیر حضوری از طریق نرم افزار های ارتباطی صورت می گیرد اما اگر نیاز به کارشناس حضوری در محل باشد، در کوتاهترین زمان ممکن، شرکت پرسنل با تجربه خود را به مطب اعزام می نماید.
 • در صورت نیاز به بازدید دوره ای و یا خدمات تجهیزات پزشکی و کامپیوتری، این شرکت آمادگی خود را جهت ارائه هرگونه خدمات در هر یک از این زمینه ها اعلام می دارد.

Comments (02)

 1. سامان
  ۵ فروردین, ۱۳۹۹

  سلام خدمت شما، همین طور که سایت رو نگاه میکردم، یه سوال برام پیش اومد. اینکه اگر حین ثبت اطلاعات بیمار برق سیستم قطع شود، اطلاعات را تا جایی که وارد کردیم ثبت شده یا اطلاعات از دست میرود و باید مجدد وارد نماییم؟

  پاسخ
  • باستانی طب
   ۶ فروردین, ۱۳۹۹

   با سلام
   در واقع تا انجایی که شما اطلاعات را در بخش ها یا فرم ها ثبت نمایید در سیستم شما قابل دسترس می باشد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *