مدیریت کلینیک زیبایی

پشت یک کلینیک خوب پزشکی که خدمات عالی به بیماران ارائه می‌دهد، فرآیندهای متعددی وجود دارد که باید روزانه انجام شود. اگرچه حوزه اصلی در یک کلینیک زیبایی ارائه خدمات زیبایی به متقاضیان و بیماران است، اما مدیریت کلینیک‌ زیبایی چندین مسئولیت را به طور همزمان بر عهده دارد. این وظایف و مسئولیت‌ها شامل امور مالی، اداره وظایف بوروکراتیک، امنیت، منابع انسانی و ارائه خدمات و امکانات می‌باشد.

همه این فعالیت‌ها، زمانی که یکپارچه و به خوبی اجرا شوند، تجربه خوبی را برای بیماران ارائه می‌کنند و برای کارکنان، شرکا و جامعه ارزش ایجاد می‌کنند. این به معنای ایجاد وفاداری بیمار (یا به عبارتی مشتری)، شهرت خوب و نتایج بهتر است.

اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، احتمالاً به این دلیل است که به دنبال راه‌هایی برای بهینه‌سازی فرآیندها برای موفقیت در سناریوی فعلی که در دست دارید هستید. ما در ادامه این مقاله هر آنچه که باید در مورد مدیریت کلینیک زیبایی بدانید را در اختیار شما قرار داده‌ایم. با ما همراه باشید.

مدیریت کلینیک زیبایی

تکنیک‌ها و انواع روش‌های مدیریت کلینیک زیبایی

مدیریت کلینیک‌ زیبایی می‌تواند یک چالش برای پزشکان باشد. مدیریت یک کلینیک شامل مسئولیت‌های مختلفی می‌شود که به طور همزمان باید در نظر گرفته شود، مانند سازماندهی داده‌ها، کنترل مالی، مدیریت پرسنل، بازاریابی و تجربه بیمار. از آنجایی که بسیاری از متخصصان دانش فنی در مدیریت بازرگانی ندارند، ممکن است در این زمینه با مشکلاتی مواجه شوند. بنابراین، اتخاذ روش‌ها و تکنیک‌های مدیریتی در این راستا می‌تواند کار ساز باشد.

در زیر پنج روش برتر در مدیریت کلینیک‌های زیبایی را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

استفاده نرم‌افزارهای پزشکی برای سازماندهی داده‌ها و دسترسی سریع

امروزه نرم‌افزارهای پزشکی به خودکارسازی کلیه فرآیندهای داخلی کلینیک زیبایی کمک می‌کنند. ذخیره سوابق الکترونیکی و داده‌های پزشکان، بیماران و همچنین پرداخت‌های مالی به کارکنان از جمله کارکردهای اصلی این نرم افزارهاست.

به این ترتیب مدیریت کلینیک زیبایی سریعتر و کارآمدتر می‌شود. استفاده از این نرم افزارها متخصصانی که در کنار تحصیل در وظایف و ادارات مختلف مشغول به کار هستند را آسوده خاطر می‌کند. به عنوان مثال، برخی از برنامه‌ها نوبت‌های بیماران را به پزشکان یادآوری می‌کند. بدون شک، این یک مزیت بزرگ است.

نرم افزار کلینیک زیبایی باستانی طب به هدف یاری مدیران کلینیک های زیبایی طراحی و توسعه داده شده است. این نرم افزار جامع و یکپارچه می باشد به صورتی که پاسخگوی تمام نیازهای کلینیک ها باشد. از جمله امکانات آن می توانیم به مشاوره اولیه، پذیرش، نوبت دهی، حسابداری، پنل پیامک، انبارداری، پرونده تخصصی کاشت و زیبایی، Voip ، برنامه درمان و… اشاره کرد.

استفاده نرم‌افزارهای پزشکی برای سازماندهی داده‌ها و دسترسی سریع در مدیریت کلینیک زیبایی

خدمات متمرکز بر تجربه بیمار

پیشرفت در فناوری ارائه خدمات را تغییر داده است. در حال حاضر، جذب مشتری که در این رشته همان بیماران هستند برای کلینیک‌های زیبایی یک کار مهم است. با ظهور اینترنت افراد قدرت تصمیم‌گیری بیشتری دارند و انتخاب‌های بیشتری پیش روی آنهاست. برای همین نیاز به توجه، نظم، ارائه خدمات بهینه برای جذب افراد به کلینیک را دارید تا تجربه رضایت بخشی را برای بیماران فراهم کنید.

خدمات متمرکز بر تجربه بیمار مدیریت کلینیک زیبایی

بیمار در یک سناریو قرار می‌گیرد. او قبل از رسیدن به کلینیک برای ویزیت شدن توسط پزشک یک سفر را طی می‌کند. اساساً در این سفر پنج مرحله وجود دارد:

 1. شناسایی مشکلی که برای رفع آن به کلینیک مراجعه می‌کند
 2. تصمیم برای گرفتن تعیین وقت ویزیت
 3. جستجوی بهترین پزشک
 4. خدمات بهداشتی و درمانی و زیبایی
 5. ارزیابی بیشتر آن.

بنابراین، درک سفر بیمار به منظور بهبود تجربه در کلینیک ضروری است. در نتیجه، شانس جذب بیماران بیشتر و ایجاد وفاداری آن ها را افزایش می‌دهد.

در واقع بیماران از مسائلی ناراضی هستند که به راحتی قابل حل است. برخی از اقداماتی که رضایت کاربر را افزایش می‌دهند را در ادامه عنوان می‌کنیم:

 • امکان تعیین نوبت به صورت آنلاین (مشاهده امکانات نرم افزار نوبت دهی باستانی طب)؛
 • محل انتظار راحت؛
 • جلوگیری از تاخیر؛
 • تعیین استاندارد کیفیت برای خدمات؛
 • کاهش زمان انتظار بین مراحل سفر بیمار؛
 • بهبود خدمات انسانی؛
 • سرمایه گذاری در فناوری برای ارائه خدمات سریع‌تر.

مدیریت مالی صحیح

بدون شک مدیریت مالی خوب یکی از ملزومات اصلی برای جلوگیری از ضرر و زیان و کاهش هزینه‌های کلینیک زیبایی است. برای آن لازم است از یک برنامه‌ریزی درست برای هزینه‌ها پیروی کنید و برای مدیریت صحیح مالی از نرم افزار حسابداری کلینیک زیبایی نیز استفاده کنید.

از این نظر، شناخت و اندازه‌گیری منابع درگیر در تمام زمینه‌های کلینیک زیبایی مهم است.

چند نکته برای کمک به شما در این هدف به شرح زیر است:

 • کنترل مناسبی بر جریان نقدی کلینیک زیبایی داشته باشید.
 • حساب‌های شخصی و کلینیک را با هم مخلوط نکنید.
 • خودکارسازی فرآیندهای داخلی؛
 • برنامه‌ریزی مالی درستی داشته باشید؛
 • پیگیری هزینه‌ها و درآمدها؛
 • از یک سیستم مدیریت کلینیک پزشکی خوب استفاده کنید. (مشاهده امکانات نرم افزار مدیریت کلینیک زیبایی باستانی طب)
مدیریت مالی صحیح در مدیریت کلینیک زیبایی

مدیریت منابع انسانی

منابع انسانی بُعد دیگری در مدیریت کلینیک زیبایی است؛ به این موضوع می‌پردازد که افراد مستعد و با استعداد را شناسایی کرده و در کلینیک خود به کار بگیرید. در قسمت‌های بعدی مقاله به این موضوع بیشتر می‌پردازیم.

حضور دیجیتال

رشد اینترنت و رسانه‌های اجتماعی حضور هر کسب و کاری را در دنیای مجازی ضروری کرده است. ضرورت این حضور از جهت آگاهی رسانی به مشتریان به عنوان یک کسب و کار در دنیای تجارت است. این شامل کلینیک‌های زیبایی هم می‌شود.

اکثر بیماران در حوزه زیبایی در اینترنت برای کسب اطلاعات در مورد خدمات زیبایی جستجو می‌کنند. بنابراین، سرمایه گذاری روی یک وب‌سایت برای کلینیک زیبایی خود و همچنین ایجاد پیج‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام ارزشمند است. به هر حال، امروزه اینها ابزارهای ارتباطی مهمی برای ایجاد وفاداری کاربر هستند. بدون شک، تبلیغات می تواند متحد قدرتمندی برای افزایش دیده شدن کلینیک زیبایی شما و ایجاد اطمینان برای بیمار شما باشد.

نحوه بازاریابی و برندسازی کلینیک‌های زیبایی؟

جهت ایجاد یک برند قوی برای کلینیک خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

نحوه بازاریابی و برندسازی کلینیک‌های زیبایی در مدیریت کلینیک زیبایی

مرحله ۱. پیشنهاد ارزش منحصربه‌فرد خود را شناسایی کنید

در محیط بسیار رقابتی امروزی، بیماران شما نیاز به دلیل قانع کننده‌ای برای انتخاب کلینیک زیبایی شما نسبت به سایر مراکز زیبایی دارند. مسیر تمایز برند با ایجاد یک ارزش پیشنهادی منحصربه‌فرد شروع می‌شود. پیشنهاد ارزش منحصربه‌فرد شما یک مزیت رقابتی قوی به شما می‌دهد و شما را از سایر ارائه دهندگان خدمات زیبایی متمایز می‌کند.

برای شناسایی ارزش منحصربه‌فرد خود، در مورد اساسی‎ترین و مهم‌ترین چیزی که می‌خواهید مردم در مورد کسب و کار شما به خاطر بسپارند فکر کنید. سعی نکنید ویژگی ارائه شده توسط شما همه افراد را در بر بگیرید. ممکن است این ویژگی، پیامی از سمت شما برای گروهی از مخاطبان شما باشد.

با پاسخ دادن به این سوال شروع کنید “چه چیزی کلینیک زیبایی ما را خاص می‌کند؟” سپس پاسخ‌های خود را برای تعریف یک مفهوم اصلی اصلاح کنید. برخی از جنبه هایی که ممکن است در نظر بگیرید در زیر ارائه شده است.

 • تجهیزات خاصی دارید؟
 • از یک تکنولوژی منحصربه‌فرد استفاده کنید؟
 • آیا متخصصان برجسته و قابل اعتمادی در کارکنان وجود دارند؟
 • خدمات منحصر به فردی ارائه می‌دهید؟
 • آیا مدارک یا تجربه خاصی دارید؟
 • آیا یک تجربه منحصر به فرد بیمار ارائه می‌دهید؟
 • آیا فاکتورهای متمایزکننده دیگری هم دارید؟

به طور خلاصه، تجزیه و تحلیل کنید که چه ویژگی‎های مثبتی دارید که به نفع شما هستند. سپس، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید این ویژگی‌ها را در قالب یک پیام به بیماران فعلی و بیماران آینده خود اطلاع رسانی کنید. به یاد داشته باشید که ارزش پیشنهادی منحصر به فرد شما مزیت رقابتی شما را تقویت می‌کند و بر بیماران احتمالی شما تأثیر می‌گذارد و انگیزه می‌دهد تا کلینیک زیبایی شما را به عنوان بهترین انتخاب خود ببینند.

مرحله ۲. بدانید که چه کسی، چرا و چگونه

بسیار مهم است که بدانید چه کسی را می‌خواهید درمان کنید، چرا می‌خواهید آن ها را درمان کنید، و چگونه مشکلات سلامتی آن ها را در هنگام ساختن یک برند برای کلینیک خود حل خواهید کرد. دانستن اینکه می‌خواهید چه کسی را درمان کنید، چرا می‌خواهید آن ها را درمان کنید، و چگونه مشکلات آن ها را حل خواهید کرد، به شما کمک می‌کند پیام‌های خود را با نیازهای بیماران شخصی سازی کنید و برند خود را تبلیغ کنید.

مرحله ۳. هویت برند بصری و کلامی ایجاد کنید

با ایجاد یک نام تجاری مناسب، مردم متوجه می‌شوند که برند شما چیست و چرا بهترین انتخاب آنهاست. موضوع فقط در مورد طراحی یک لوگو نیست. سیستم هویت برند چیزی است که شما را قابل تشخیص و برجسته می‌کند.

سیستم هویت برند ترکیبی از عناصر بصری و کلامی است که با هم کار می‌کنند و برندی منسجم و یکپارچه را ایجاد کنند تا به طور شفاف ارزش برند شما را به مشتریان بالقوه منتقل کنند. دو نوع هویت برند (بصری و کلامی) وجود دارد که از عناصر متفاوتی تشکیل شده‌اند و اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند.

 

هویت بصری برند

“لباس” برند شما است. سبک و تصویر منحصر به فرد آن. این تجلی بصری برند شما است و ترکیبی از عناصری مانند:

 • لوگو
 • رنگ‌ها
 • تایپ فیس ها

هدف هویت بصری برند شما این است که به بیماران احتمالی شما کمک کند تا برند شما را بشناسند، آن را به خاطر بسپارند و از دیگران متمایز کنند. عناصر بصری برند شما باید مکمل نام کلینیک زیبایی و شخصیت برند شما باشد. به این فکر کنید که چه رنگ‌ها و تصاویری به بهترین وجه شخصیت پشت برند شما را نشان می‌دهند. رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید باید با احساسات مرتبط با برند شما سازگار باشد.

 

هویت شفاهی برند شما

همان چیزی است که برند شما به نظر می‌رسد. این تجلی کلامی برند شما است و ترکیبی از عناصر زیر است:

 • نام تجاری: نامی قدرتمند، معنادار و به یاد ماندنی
 • Tagline: عبارت کوتاهی که ارزش برند شما و ارزش پیشنهادی منحصر به فرد شما را نشان می‌دهد
 • صدای برند: سبکی که برند شما در آن ارتباط برقرار می‌کند: معتبر، سرگرم کننده، بازیگوش، روشنفکر، مهربان
 • لحن برند: نگرش برند شما در یک موقعیت خاص را منعکس می‌کند
 • داستان برند: یک روایت حقیقی از اینکه نام چرا یک نام برند را برای خود انتخاب کرده‌اید

هدف هویت شفاهی برند این است که به بیماران احتمالی شما کمک کند پیام‌های شما را درک کنند، آنها را به خاطر بسپارند و مطابق با آن عمل کنند.

مرحله ۴. در تمام کانال‌های ارتباطی خود هویت برند خود را حفظ کنید

هنگامی که یک هویت تجاری برای کلینیک خود ایجاد کردید، اطمینان حاصل کنید که از الگوی ایجاد شده در تمام تبلیغات و کانال‌های آنلاین و آفلاین پیروی می‌کنید.

هنگامی که برندها از عناصر هویت تجاری متناقض در کانال‌های ارتباطی خود استفاده می‌کنند – سبک متفاوتی از عکس‌ها، حروف چاپی متفاوت، لوگوی متفاوت – ممکن است مشتریان بالقوه آن ها را تشخیص ندهند و به یاد نیاورند. کلینیک‌هایی زیبایی که با عناصر هویت تجاری متناقض در تبلیغات خود ظاهر می‌شوند باعث سردرگمی افراد می‌شوند و حتی در معرض خطر غیرقابل اعتماد و بی‌کیفیت بودن قرار می‌گیرند.

کانال های ارتباطی در مدیریت کلینیک زیبایی

اصول کلینیک‌های زیبایی در جهت بالابردن بهره‌وری، منابع انسانی و درآمد چیست؟

جذب و حفظ استعدادها نیز یک چالش بزرگ در مدیریت کلینیک پزشکی است. این بخش نیز نیاز به توجه دقیق دارد، زیرا برای مثال مستقیماً به تجربه کاربر و بیماران مرتبط است.

بنابراین، برخی اقدامات ممکن است به بهبود کار کارکنان کمک کند. آن ها عبارتند از:

 

تشویق به مشارکت در امور استراتژیک

صدایی به کارمندان بدهید. محیطی را ایجاد کنید که او نه تنها در اظهار نظر احساس امنیت کند، بلکه برای بحث در مورد موضوعات کلیدی نیز انگیزه داشته باشد.

 

برنامه‌های تشویقی ارائه دهید

این در واقع یکی از اقداماتی است که به جذب متخصصان خوب کمک می‌کند. این کار ممکن است شامل پاداش‌های پولی یا دعوت آن ها به یک سفر خاص باشد.

 

برنامه شغلی را تعریف کنید

یک شغل غیر قابل پیشرفت یکی از اصلی‌ترین عوامل بی‌انگیزه شدن در میان کارکنان است. بنابراین، یک برنامه شغلی واضح و جذاب ارائه دهید تا کارکنان شما از شانس پیشرفت خود مطلع شوند.

 

در آموزش سرمایه گذاری کنید

از آنجایی که بخش خدمات پزشکی در زمینه زیبایی به طور مداوم در حال تکامل است، ضروری است که کارکنان شما مدام در حال آموزش دیدن باشند. به علاوه این کار انگیزه و کیفیت خدمات را بهبود می‌بخشد، و بار دیگر با تأثیرات مثبت بر تجربه بیمار است.

بایدها و نبایدهای طراحی داخلی کلینیک‌های زیبایی

از بزرگ‌ترین بیمارستان‌ها تا کوچک‌ترین کلینیک‌های پزشکی، طراحی داخلی یک جنبه حیاتی است برای اینکه مطمئن شوید بیماران شما بهترین تجربه را در مرکز پزشکی شما دارند. از این گذشته، بسیاری از بیماران ممکن است در مورد محیط‌های پزشکی و درمانی عصبی شوند، بنابراین بهتر است یک محیط راحت و آرام ایجاد کنید که در آن احساس راحتی کنند. در ادامه این مقاله به شما توصیه‌هایی در زمینه طراحی داخلی کلینیک‌ زیبایی ارائه می‌دهیم.

بایدها و نبایدهای طراحی داخلی مدیریت کلینیک‌های زیبایی

طرح بندی بیمار محور

اولین چیزی که در طراحی داخلی کلینیک زیبایی باید به آن توجه کنید، چیدمان فضای شماست. هر کلینیک باید دارای طرحی متمرکز بر بیمار باشد، به ویژه در قسمت انتظار. اطمینان حاصل کنید که صندلی‌ها در کنار هم جلوه‌ای شلوغ و بی‌نظم را  ایجاد نمی‌کنند و به افراد اجازه دهید مبلمان را بر اساس نیازها و ترجیحات خود مرتب کنند.

 

بچه ها را سرگرم کنید

بسیاری از افرادی که به کلینیک زیبایی شما مراجعه می‌کنند، والدینی دارای فرزندان خواهند بود، که ثابت نگه داشتن آن ها بسیار دشوار است. با اسباب‌بازی‌های پلاستیکی، کتاب‌های تخته‌ای یا حتی یک محل بازی اختصاصی ساخته شده از سطوح قابل پاک‌ شدن که می‌توان آن‌ها را روزانه تمیز کرد تا شیوع بیماری را به حداقل برساند، کودکان را سرگرم کنید.

 

یک طراحی کارآمد

با تنظیم یک پلان طبقه واضح که افراد را از درب به اتاق پذیرش، از طریق اتاق انتظار و در نهایت به مطب پزشک هدایت می کند، تا حد امکان بررسی در مطب پزشکی را آسان کنید. برای ساده‌تر کردن فرآیند، حتی می‌توانید چک دیجیتال را در کیوسک‌ها قرار دهید تا مردم بتوانند درست در درب خانه، خود را بررسی کنند.

 

درمان چشم

کلینیک‌ها با ترفندهایی مانند گذاشتن عکس‌ها، نقاشی‌ها و یا با ایجاد پنجره‌هایی که به باغی سرسبز باز می‌شود، می‌توانند با خلق منظره‌ای زیبا برای مردم، کمک کنند تا زمان انتظار بسیار سریع‌تر سپری شود.

 

رنگ های خود را در نظر بگیرید

رنگ‌های مختلف می‌توانند تأثیرات متفاوتی بر خلق و خو داشته باشند. رنگ‌های تسکین‌دهنده مانند آبی، سبز یا رنگ‌های پاستلی می‌توانند به ایجاد محیطی آرام کمک کنند، در حالی که رنگ‌های روشن‌تر مانند نارنجی و قرمز بسیار پرانرژی‌تر هستند و برانگیختن احساسات بالاتری مانند شادی، اشتیاق یا احتمالاً خشم هستند. سعی کنید رنگ‌های منتخب در طراحی داخلی شما با توجه به هویت برند شما باشد.

 

مبلمان راحت

زمانی که روی صندلی ناراحت کننده‌ای نشسته‌اید، زمان انتظار برای ویزیت می‌تواند بسیار کندتر بگذرد. حتماً قسمت‌های انتظار را با گزینه‌های صندلی راحت مانند کاناپه‌ها و صندلی‌های نرم تجهیز کنید تا ناراحتی را به حداقل برسانید.

آیا نرم‌افزار مدیریت کلینیک زیبایی برای شروع کار ضروریست؟

به طور خلاصه پاسخ بله است! در توضیح باید گفت که استفاده از نرم افزارهای مختلف در سازماندهی امور به مدیریت هر چه بیشتر کلینیک زیبایی کمک می‌کند و از اتلاف زمان برای دستی انجام دادن کارها جلوگیری می‌کند. نرم افزار کلینیک زیبایی باستانی طب در مدیریت، یادآوری و برنامه‌ریزی، دستیار بسیار قدرتمندی برای مدیران کلینیک زیبایی خواهد بود. شما هر چه زودتر بتوانید امور کلینیک زیبایی را به صورت سیستماتیک انجام دهید گامی بلندتر در جهت پیشی گرفتن از رقبای خود برداشته‌اید.

آیا نرم‌افزار مدیریت کلینیک زیبایی برای شروع کار ضروریست؟

کاربرد و استفاده از نرم افزار CRM در کلینیک‌های زیبایی چه مزیت‌هایی دارد؟

نرم افزار CRM یا نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری، نرم افزاری است که به شما و کلینیک زیبایی شما در زمینه رضایت مشتری کمک شایانی خواهد کرد.

نرم افزار CRM مزایای مختلفی دارد که از جمله آن ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به شما امکان می‌دهد بر روی بازاریابی و فروش تمرکز کنید.
 • به جذب بیماران جدید و گسترش اقدامات کمک می‌کند.
 • خدمات مشتری را ارائه می‌دهد.
 • کمک به ایجاد مراکز منابع آنلاین، ایجاد نوبت و پیگیری مسائل.
 • تمام ارتباطات از طریق یک داشبورد واحد مدیریت می‌شوند.
 • شهرت اینترنتی یک فرد را مدیریت می‌کند.
 • مشارکت رسانه‌های اجتماعی و سایر سایت‌های بررسی را ردیابی می‌کند.
 • به شما امکان می دهد به انتقادات پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت درخواست دمو و مشاوره رایگان